Στα πλαίσια του σχολικού προγράμματος “ελιά,ευλογημένο δέντρο όλοι οι μαθητές συμμετείχαν στην διαδικασία μαζέματος της ελιάς και διεύρυναν τις γνώσεις τους σχετικά με το δέντρο αυτό. Αρχικά οι μαθητές ως σύνολο τοποθέτησαν τα πανιά κάτω και γύρω από τα ελαιόδεντρα και ήταν έτοιμοι να ξεκινήσουν. Οι ελιές ρίχνονταν με τη βοήθεια ειδικών μέσων όπως είναι οι “χτένες” χειροκίνητες ή οι αυτόματες που λειτουργούν με ρεύμα. Έπειτα οι ελιές καθαρίστηκαν ρίχνοντάς τες στη “κοσκίνα” απ’ όπου μαζεύονται και αποθηκεύονται σε σακιά. Σε κάποιους μαθητές είχε ανατεθεί η εργασία να καταγράφουν κάθε στάδιο της δραστηριότητας αυτής ώστε τελικά να συλλεχθούν και να δημιουργηθεί ένα σύντομο κείμενο σχετικά με την ελιά και τις σχετικές εργασίες γι’αυτή. Τέλος οι καθαρισμένες πλέον ελιές που είναι αποθηκευμένες στα σακιά, μεταφέρονται στο ελαιοτριβείο απ’ όπου τελικά θα βγει το λάδι.

[metaslider id=498]